Грешки при избора на ловен нож
Публикувано от Ego knives на
Ловният нож е задължителен атрибут за всеки истински ловец, както и ловното огнестрелно оръжие. Без тези два предмета ловът е невъзможен като такъв. За това и за истинският ловец ножът е не просто предмет, а и приятел и помощник, с който се вършат много дребни задачи сред природата – като се почне от приготвяне на храна, мине се през от разчистване на сектора за стрелба, и се стигне до доубиване на ранения дивеч и неговото разфасоване.
Какви са най-често срещаните грешки при избор на ловен нож ?
Във връзка с нашата дейност често ни се налага да наблюдаваме една интересна тенденция при избора на нож от младите ловци. Като правило те търсят големи, масивни, годни за цепене на дърва остриета, които тежат малко под килограм. Обикновено тези ножове биват захвърляни в ловния джип още на първия лов, защото изключително бързо те показват своята несъстоятелност. В същото време много опитни ловци ползват малки, непонятно с какво качество ножове, приличащи повече на заточено парче желязо от филм за американските затвори. И за това в тази статия ще разгледаме най-често срещаните грешки при избора на ловен нож.
Грешка № 1. Размер на ножа
Както вече посочихме много ловци правят грешката да купуват прекалено големи ножове възлагайки им различни ловни задачи, като рязане на храна, отрязване на дървена пръчка, одиране на дивеча. И всичко това по възможност да се прави от един нож. И като към това прибавим и задачата на оръжие на последния шанс в почти невероятната ситуация да се окажете срещу горски звяр само с нож се получава почти меч с над 20-сантиметрово острие.
Но за съжаление реалността е различна. Още при първото използване се установява, че с подобен нож е невъзможно да се обработва дивеча, тежък е, уморява, не е удобен за носене по пресечен терен. Получава се, че мечтаният голям ловен нож, е просто безполезно парче желязо тежащо на колана на неговия собственик.
Грешка № 2. Форма на острието.
Често като правило много ловни ножове имат странна и абсолютно нефункционална геометрия на острието. Възможно е производителите да се опитват по този начин да привлекат вниманието на клиентите, но придавайки причудлива форма забравят напълно един от главните качества на ножа – да има пълна функционалност за ловни цели. За това и често клиентът ориентирайки се по атрактивния външен вид на ножа всъщност получава просто красива играчка, неспособна да се справи с елементарни задачи при лова.
Грешка № 3. Канията.
Малцина при покупката обръщат внимание на този важен детайл. Много често неподходящата кания дори на добър нож е в състояние да предизвика негативни емоции при ползването му. Например ако не е избрано правилното място на подвеската по отношение на центъра на тежестта при носене ръкохватката постоянно ще се отклонява в хоризонтално положение. Липсата на кожена подложка, която да защитава шева от прорязване също може да доведе до нараняване, а използването на метални капси на неподходящи места може да доведе до затъпяване на режещия ръб. А ако не е обмислено добре фиксирането на ножа в канията той може банално да бъде загубен. За това и канията е неделима част от ножа и при избора на ловен нож, следва да и се обръща особено внимание.
Грешка № 4. Стомана
За това от каква стомана трябва да бъде един добър ловен нож съществуват най-много заблуди. Първото и най-често срещано е, че ловните ножове трябва да са способни да секат кости, да отварят консервни кутии и с лекота да обработват нацяло няколко диви прасета. Това обаче не е така, просто защото не съществуват все още супер стомани, които да са способни еднакво ефективно да секат и после да режат достатъчно дълго. Всякакви митологии по отношение на дамасковите стомани, и остриета от лопатки на реактивни двигатели и всякакви подобни са чиста проба митове, раждани от хора без елементарни познания за стоманите.
Или говорейки на прост език, ако дадена стомана е способна дълго и агресивно да реже то не следва да се подлага на сериозни ударни натоварвания, защото добре закалената стомана е твърда и при среща с твърди предмети под неподходящ ъгъл лесно може да получи големи отчупвания. В същото време ако дадена стомана има добри механични показатели като еластичност и ударна здравина, то от нея не трябва да се очакват чудеса в запазването на острота дълго време. За това и повечето производители използват стомани с усреднени характеристики, които позволяват както да се реже, така и да се сече, но балансът винаги е изместен към едното или другото качество.
Грешка № 5 Материал на ръкохватката
Един от често срещаните митове е, че дървените ръкохватки са по-подходящи за ловни ножове, понеже ръката не изстива толкова бързо при работа с тях при студено време и трябва да се избягват синтетичните материали. Това съвсем не е така, доколкото топлопроводимостта на дървото е приблизително същата като на полимерите или на микартата. Така че при изборът на материал на ръкохватката ловецът следва да се ръководи единствено от личните си предпочитания за форма и естетика, а не от това, какъв е материалът и.
Споделяне на тази публикация
- Етикети: избор на ловен нож, ловен нож, ловни ножове, стомана за ловен нож